دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۸

نوسانات بازارهای خراسان‌جنوبی دادِ مردم را درآورد/ بی‌برنامگی مسئولان تا چه زمان ادامه دارد؟

چند وقتی است مردم استان خراسان‌جنوبی از نوسانات قیمت مرغ گلایه دارند؛ از یک‌سو گویا مسئولان با تولیدکنندگان بر سر قیمت واحد به توافق نرسیده‌اند و از طرف دیگر نیز افزایش قیمت روغن جامد و کمیاب‌شدن آن در بازار بیرجند را شاهد هستیم.
نوسانات بازارهای خراسان‌جنوبی دادِ مردم را درآورد/ بی‌برنامگی مسئولان تا چه زمان ادامه دارد؟
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، گرانی‌ اجناس این روزها نقل هر محفلی است؛ گرانی‌هایی که گویا تمامی ندارد و مانند کرونا در بین مردم موج‌سواری می‌کند.
اسب چموش گرانی هر روز بر روی یک کالایی در جامعه سوار می‌شود و تا می‌تواند می‌تازد. تاخت و تازی که کمر مردم را در زیر بار این گرانی‌ها خم کرده است.

برخی از مردم در این شرایط سخت اقتصادی از این اوضاع و احوال گرانی کاسه صبرشان لب ریز شده و گویا گزارش دهی به سامانه 124 را هم مفید بر فایده نمی‌دانند چرا که برایشان عادی شده که هر روز یک قلم جنس گران و کمیاب می‌شود.
در چند هفته اخیر بارها از گرانی مرغ و تخم مرغ در بازار استان گزارش نوشتیم و مسئولان استانی هم در این گزارش‌ها بارها وعده دادند جلسه تعیین قیمت مرغ در استان برگزار می‌شود اما انگار هنوز خبری نیست و قیمت مرغ روزانه تعیین می‌شود.

اختلاف نظر مسئولان و تولیدکنندگان بر سر قیمت مرغ سبب شده تا این محصول با قیمت‌های متفاوت به دست مصرف‌کنندگان برسد آن طور که مردم گلایه دارند و در بازار حرف از نبود تخم مرغ و گرانی مرغ است. تخم مرغی که بعد از فراز و نشیب‌های مختلف خود را به کیلویی 11 هزار تومان رسانده و این روزها پرواز کرده و کمتر مغازه‌ای در بیرجند این کالا را موجود دارد.

اما این، همه ماجرا نیست چرا که مرغ در روز یکشنبه در مراکز عرضه مستقیم با قیمت 16 هزار و 30 تومان و در خرده‌فروشی‌ها با قیمت 17 هزار و 300 تومان عرضه شد که نسبت به روز شنبه کاهش قیمت داشت و مردم می‌گویند نمی‌دانیم در کدام روز قیمت مرغ تعادل دارد؛ تا کی قرار است مسئولان بی برنامه باشند و قیمت مرغ روزانه تعیین شود؟

یکی از شهروندان بیرجندی با گلایه از اینکه اگر برجام بود تاکنون تعیین و مصوب شده بود گفت: قیمت مرغ چند هفته است که نرخ مشخص و مصوبی ندارند و گویا مسئولان نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند دل تولیدکننده را راضی کنند و نرخ مشخصی را تعیین کنند و مشخص نیست چه برنامه‌ای در آستین دارند و مردم همچنان سرگردان هستند که قیمت این کالا تا چه زمانی قرار است روز به روز باشد.
این روزها دغدغه مردم بیرجند علاوه بر کرونا و افزایش قیمت تخم مرغ و مرغ افزایش قیمت و نبود کالایی دیگر به نام روغن جامد است. کالایی که از روز یکشنبه وقتی اعلام شد نرخ این محصول افزایش قیمت دارد گویا مغازه‌داران بیرجندی هم گوی سبقت را از هم ربوده و این کالا کمیاب شده است. حال مردم مانده‌اند وقتی جنسی گران شده باز صیغه کمیابی آن چه معنی دارد.

یکی از شهروندان بیرجندی با با بیان اینکه برای خرید 5 کیلویی روغن به یکی از مراکز عرضه خرید سطح شهر بیرجند مراجعه کردم در همان ابتدای صبح پاسخ مسئول نبود روغن جامد بود و این درحالی است که آن واحد عرضه یکی از بزرگترین عمده‌فروشی‌های شهر است مگر می‌شود یک عمده فروش بزرگ یک روغن 5 کیلویی نداشته باشد؟
وی ادامه داد: می‌دانیم قیمت روغن جامد گران شده است اما چرا در بازار یافت نمی‌شود؟ از مسئولان تقاضا داریم نسبت به این موضوع رسیدگی بیشتری داشته باشند.

یکی از فروشندگان گفت: تنها دو 5 کیلویی روغن از قبل برایم باقیمانده که آن را هم به صورت تک به مردم نمی‌فروشم بلکه هرکه باید 5 روغن مایه نیز از من خریداری کند در غیر این صورت روغن جامد را به فروش نمی‌رسانم.

رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان بیرجند ضمن تایید افزایش قیمت روغن جامد و مایه گفت: طبق نرخ نامه مصوب کشوری روغن‌های مایع و جامد از روز یکشنبه افزایش قیمت دارد و درحال حاضر روغن در سطح شهر بسیار کم است.
شریف با بیان اینکه وقتی جنسی گران می‌شود تا یک بازه زمانی یک ماهه آن جنس تا حدی کمیاب و یا نایاب می‌شود افزود: برای جبران روغن در سطح شهر محموله‌ای درخواست کردیم که به محض رسیدن به بیرجند در سطح مراکز با قیمت جدید عرضه می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۹۱۲
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بازار , گرانی , خراسان جنوبی , بیرجند