جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷

آنچه باید درباره اجرای طرح ملی مسکن در بیرجند بدانید/ زمین خالی وجود دارد اما متعلق به راه و شهرسازی نیست

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن نباید از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشند گفت: در بیرجند زمین خالی زیاد است اما متعلق به راه و شهرسازی نیست.
آنچه باید درباره اجرای طرح ملی مسکن در بیرجند بدانید/ زمین خالی وجود دارد اما متعلق به راه و شهرسازی نیست
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، حسن علیزاده با اشاره به آخرین وضعیت اقدام ملی مسکن در استان خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح اقدام ملی مسکن  از سال قبل آغاز و طرح‌هایی برای کمبود مسکن مردم پیش‌بینی شده که در این راستا در استان خراسان جنوبی برنامه ابلاغی ابتدا احداث دو هزار و 450  واحد در بیرجند و سایر شهرستان‌ها بود که این مقدار  را به 4600 واحد رساندیم. 

وی بیان کرد: ضمن افزایش سهمیه برای این طرح در استان، خوشبختانه توانستیم تامین زمین را انجام دهیم و در حال حاضر در استان 11 هزار و 695 نفر طی سه مرحله  ثبت نام کردند که تعداد زیادی واجد شرایط نیستند چون فرم ج قرمز یا سابقه مالکیت دارند که این افراد از گردونه حدف می‌شوند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان اینکه متقاضیان در سه فاز ثبت نام کردند که در فاز اول 5 هزار و 198 نفر ثبت نام شد و در فاز دوم 5 هزار و 401 نفر ثبت نام اولیه را انجام دادند افزود: برای متقاضیانی که در فاز اول ثبت نام کردند مدارک بررسی شده که 14 تیرماه آخرین فرصت بارگذاری مدارک آنها بود  و برای فاز دوم در حال تدارک مدارک هستیم.

علیزاده با بیان اینکه آن دسته از شهروندان که خانه ندارند و از فرصت ثبت نام در این طرح جا مانده‌اند فعلا برنامه‌ای برای ثبت نام و بازگشایی مجدد سایت وجود ندارد افزود: آنهایی که درمرحله دوم و سوم ثبت‌نام کردند متقاضیان کارهای خود را انجام دهند که سومین مرحله از روند تکمیل ثبت‌نام، ارائه مدارک به پست است که از آن طریق برای ما ارسال می‌شود.
وی عنوان کرد: یکی از مدارک ارائه گواهی کفالت سرپرسی است این گواهی برای افرادی است که سرپرست مرد یا خانمی یا فرزندی را بر عهده دارند و مراجع قضایی این مدرک را برای فرد صادر می‌کنند.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی گفت: یکی از شرایط این طرح عدم دریافت تسهیلات مسکن است و نباید فرم ج متقاضیان قرمز باشد که کار بررسی فرم ج توسط همکاران ما انجام می‌شود و مبلغی از فرد متقاضی دریافت نمی‌شود اما بررسی سابقه مالکیت افراد به اداره ثبت می‌روند و در پست هم برای تهیه این پرونده مبلغی گرفته می‌شود.

علیزاده افزود: آنهایی که وام مسکن از بانک مسکن هم اخذ کردند این طرح شامل حال آنها نمی‌شود  چرا که هر تسهیلات مسکنی که دریافت کرده باشند این شرایط شامل حال آنها نمی‌شود و فرد متقاضی باید حداقل سابقه 5 سال سابقه سکونت در همان شهر مدنظر را داشته باشد و برای نظامیان با توجه به نوع ماموریتی که دارند سابقه سکونت مطرح نیست.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن اداره کل راه  و شهرسازی خراسان جنوبی بیان کرد: در مرکز استان زمین خالی زیاد است اما متعلق به دستگاه‌هایی غیر از راه و شهرسازی است که وظیفه‌ای برای تامین مسکن ندارند در حالی که دستگاه متولی مسکن، زمین زیادی در اختیار ندارد.
 وی در ادامه در پاسخ به گرانی زمین و مسکن گفت: بخشی از افزایش قیمت مسکن هم سراسری و مانند دیگر نقاط کشور و بقیه اقلام زندگی است و البته افزایش قیمت مصالح هم در رشد بهای زمین و مسکن موثر است.

علیزاده با اشاره به اینکه در بیرجند به اندازه تقاضا در قالب طرح مسکن ملی زمین تامین شده است و مشکلی در این زمینه نیست البته بیش از پنج هزار نفر، ثبت نام کردند که همه واجد شرایط نیستند اما برای چهار هزار و 500 نفر زمین تامین شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۹۶۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مسکن , اقتصاد , بیرجند , خراسان جنوبی