شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۳

اعتراض کشاورزان خراسان‌جنوبی به توزیع نامناسب کود شیمیایی| جهاد کشاورزی: کمبودی وجود ندارد

افزایش ۴۰ درصدی و ناگهانی قیمت کود شیمیایی و کمیاب شدن برخی از انواع کود‌ها که منجر به نشت آن در بازار سیاه و فروش غیرقانونی شده است، موجی از نگرانی را در میان کشاورزان و به تبع کشاورزان خراسان‌جنوبی به وجود آورده است.
اعتراض کشاورزان خراسان‌جنوبی به توزیع نامناسب کود شیمیایی| جهاد کشاورزی: کمبودی وجود ندارد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، افزایش ۴۰ درصدی و ناگهانی قیمت کود شیمیایی و کمیاب شدن برخی از انواع کود‌ها که منجر به نشت آن در بازار سیاه و فروش غیرقانونی شده است، موجی از نگرانی و اعتراض را در میان کشاورزان و مردمی که دغدغه استفاده از محصولات کشاورزی و باغی سالم را دارند، و به تبع کشاورزان خراسان‌جنوبی به وجود آورده است.
علاوه براین کود شیمیایی که دولت توزیع می‌کند نیز با افزایش قیمت رو به‌رو بوده، اما مهم‌تر از افزایش قیمت توزیع نامناسب برخی از انواع کود است که باعث می‌شود کشاورزان برای تامین نیاز خود به بازار آزاد رو بیاورند؛ آن‌ها باید کود شیمیایی را دو تا سه برابر قیمت خریداری کنند، بدون اینکه از کیفیت آن مطمئن باشند.

در همین راستا سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان‌جنوبی در جمع خبرنگاران گفت: هزار و ۵۰۰ تن کود شیمیایی فسفاته، پتاسه و اوره از دوم مهرماه بین کشاورزان استان در حال توزیع است.
محمدمهدی سعیدی افزود: هفته گذشته نیز هزار تن کود اوره در استان توزیع شد، لذا کمبودی در تأمین کود شیمیایی در بخش کشاورزی استان وجود ندارد.

وی با بیان برای توزیع کود شیمیایی ۴۰ عامل توزیع در سطح شهرستان‌ها در نظر گرفته شده است، اضافه کرد:شاورزان هر شهرستان که نیاز به کود اوره، فسفاته و پتاسه داشته باشند باید با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان محل سکونت خود، کود شیمیایی را تامین کنند.
سرپرست شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان‌جنوبی با اشاره به نگرانی‌های کشاورزان خراسان‌جنوبی در این مورد گفت: کشاورزان استان بابت کمبود یا افزایش قیمت کود ابراز نگرانی می‌کنند در حالی که این اطمینان را به کشاورزان می‌دهیم که کود شیمیایی مورد نیاز آن‌ها را تامین کنیم.

وی افزود: کود اوره تولید داخل کشور بوده و قیمت آن افزایش نیافته است اما کود فسفاته و پتاسه که ۱۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان کشور را شامل می‌شود با تصمیم دولت مشمول طرح افزایش قیمت شده است.
وی افزود: انواع کودهای شیمیایی بین کشاورزانی توزیع می‌شود که در سامانه پهنه‌بندی کشاورزی ثبت‌نام کرده‌اند و مشخصات کشت و زرع آن‌ها موجود است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۱۹۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , کشاورزی , کود شیمیایی