دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۸

سود دسترنج کشاورزان به جیب دلالان می‌رود/مدیریت محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به خود استان واگذار شود

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید کاری کنیم تا مدیریت محصولات استراتژیک استان مانند زرشک و زعفران به خود استان واگذار شود.
سود دسترنج کشاورزان به جیب دلالان می‌رود/مدیریت محصولات استراتژیک خراسان جنوبی به خود استان واگذار شود
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدصادق معتمدیان شامگاه یکشنبه در نشست تشکل‌ها، فعالان و نخبگان بخش کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: باید در این راستا سازمان‌های مستقلی در استان تشکیل شود تا بتوانیم سیاست‌گذاری‌هایی را در راستای تامین منافع کشاورزان داشته باشیم و از وضعیت خام‌فروشی خارج شویم.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه سود دسترنج کشاورزان به جیب واسطه ها و دلالان می‌رود، گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مجوز واردات دام زنده شتر در راستای اجرای طرح هاب منطقه‌ای شتر توسط جهاد کشاورزی از مرز پاکستان صادر شد که جای تقدیر دارد.
وی ادامه داد: طرح هاب منطقه‌ای شتر در خراسان جنوبی طرحی بزرگ و ماندگار است که در راستای توسعه بخش کشاورزی استان عملیات اجرایی آن آغاز شده است.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه نهضت آبخیزداری در سال گذشته در خراسان جنوبی شکل گرفت، تصریح کرد: اعتبارات ملی این حوزه از 16 میلیارد تومان به 60 میلیارد تومان در سال گذشته افزایش یافت.
معتمدیان از آغاز عملیات اجرایی 200 طرح آبخیزداری در استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این طرح‌ها در دهه فجر به بهره برداری رسید و با بارندگی‌های خوب اکثر این طرح‌ها آبگیری شد، همچنین قنوات استان که سال‌ها بر اثر خشکسالی خشک شده بودند به برکت احداث بندهای خاکی احیا شدند.

وی از مهاجرت معکوس به روستاها خبر داد و تصریح کرد: به دلیل خشکسالیهای پیاپی بیشتر روستاهای استان به ویژه در مناطق مرزی خالی از سکنه شده بودند، اما با توجه به برنامه‌هایی تحت عنوان مهاجرت معکوس در حال حاضر شاهد بازگشت مردم به روستاها هستیم.
استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در بحث بیابان‌زدایی اعتبارات بی‌نظیری توسط سازمان جنگل‌های اختصاص یافت که مبلغ آن بیش از 80 میلیارد تومان است.

معتمدیان همچنین به اجرای 13 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در سال گذشته اشاره کرد و افزود: با اجرای ابن طرح 20 برابر تکلیف قانونی استان در برنامه پنجم توسعه کار شد.
وی با بیان اینکه در زمینه امور عشایری هم اتفاقات خوبی در استان از جمله احداث 2 مجتمع آبرسانی بزرگ در شهرستان‌های زیرکوه و نهبندان رقم خورد، تصریح کرد: به زودی عملیات اجرایی یک مجتمع بزرگ آبرسانی دیگر در منطقه دستگردان طبس نیز آغاز خواهدشد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: امید است با تامین اعتبار 50 میلیارد تومانی که از طریق ماده 56 در سفر سال گذشته معاون اول رئیس جمهوری رقم خورد، بتوانیم دغدغه تامین آب عشایر این استان را نیز رفع کنیم.
وی تاکید کرد: در راستای مرمت قنوات نیز توجه بسیار خوبی به استان شد که در سال گذشته بالغ بر 37میلیارد تومان تسهیلات به این کار اختصاص یافت و سبب جریان زندگی در روستاها شد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۲۸۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , کشاورزی , اقتصاد