پنجشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۴

عشایر در میدان «جهش تولید»| از تسهیلات زنجیره گوشت قرمز تا تولید ۱۷ هزار تن فرآورده‌های دامی

مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی گفت: عشایر استان طی هفت ماهه امسال ۱۷ هزار و ۴۶۰ تن فرآورده‌های دامی و لبنی به ارزش ۶۷۰ میلیارد تومان تولید کردند.
عشایر در میدان «جهش تولید»| از تسهیلات زنجیره گوشت قرمز تا تولید ۱۷ هزار تن فرآورده‌های دامی
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، مهدی عصمتی‌پور با اشاره به جمعیت ۸۱ هزار نفری عشایر استان خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: این استان ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایر دارد که ۸۰ درصد آنان در نوار مرزی و شهرستان‌های زیرکوه، درمیان سربیشه و نهبندان سکونت دارند.

وی خراسان‌جنوبی را چهارمین استان عشایرنشین کشور دانست و بیان داشت: این استان هفت درصد جمعیت عشایر کشور را به خود اختصاص داده است.
مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی مطرح کرد: عشایر استان بیش از یک میلیون و ۶۶ هزار رأس دام  سبک و سنگین را در اختیار دارند و سالانه بیش از هفت هزار و ۱۰۰ تن گوشت قرمز و ۹ هزار تن شیر و ۶۰۰ تن کرک و پشم توسط عشایر استان تولید می‌شود.

عصمتی‌پور از آبرسانی سیار به شش هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری استان خبرداد و عنوان کرد: سالانه ۲۰۰ هزار متر مکعب آب برای عشایر استان حمل می‌شود و سهم هر خانوار عشایری ۴۰ متر مکعب آب در سال است.
 
 
وی با اشاره به خدمات ارائه شده به جامعه عشایری استان، مطرح کرد: ماهانه ۷۰۰ تن آرد بین عشایر استان توزیع می‌شود و سالانه ۳۰ هزار تن نهاده دامی دام عشایر را تأمین می‌کنیم.
مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی به اقدامات دولت در خصوص تأمین برق عشایر، بیان داشت: سال گذشته و امسال ۴۳۴ پنل خورشیدی ثابت و سیار و ۲۰۰ فانوس خورشیدی با اعتبار یک میلیارد و ۶۶۹ میلیون تومان از محل اعتبارات ارزش افزوده خریداری و بین عشایر توزیع شده است.

عصمتی‌پور تبیین کرد: ۹۳۰ خانوار عشایری استان از مزایای این پنل‌ها و فانوس‌های خورشیدی برخوردار شدند همچنین براساس تفاهم‌نامه‌ای با شرکت توزیع نیروی برق مقرر شد که برق یک هزار و ۲۰۰ عشایر استان تأمین شود.
وی از اختصاص ۱۴۴ میلیارد ریال تسهیلات به عشایر استان در ارتباط با طرح زنجیره گوشت قرمز در سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای امسال حدود ۹ میلیارد تومان تسهیلات زنجیره گوشت قرمز به ۲۱۹ نفر از عشایر استان پرداخت شده است.
 
مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی تصریح کرد: با استفاده از این تسهیلات حدود ۱۹ هزار و ۸۲۵ رأس دام پرواری توسط عشایر خریداری و پروار شده که ۲۲۰ تن به ظرفیت تولید گوشت قرمز استان افزوده شده است.
عصمتی‌پور با بیان اینکه عشایر خراسان‌جنوبی طی هفت ماهه امسال ۱۷ هزار و ۴۶۰ تن فرآورده‌های دامی و لبنی تولید کردند، اضافه کرد: از این مقدار ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن فرآورده‌های لبنی، شش هزار و ۲۱۰ تن گوشت قرمز و ۷۵۰ تن کرک مو و پشم است.

وی ارزش تولیدات عشایر استان را ۶۷۰ میلیارد تومان برآورد کرد و بیان داشت: تولیدات عشایر خراسان‌جنوبی به استان‌های تهران، خراسان‌رضوی و اصفهان ارسال می‌شود.
مدیرکل امور عشایر خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال تولیدات عشایر استان ۲۵ درصد افزایش داشته باشد، خاطرنشان کرد: افزایش تولیدات عشایر به علت بارندگی‌های مطلوب در سال زراعی جاری و گذشته و پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه برای افزایش پرواربندی‌ها است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۴۵۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , اقتصاد , جهش تولید , بیرجند , خراسان جنوبی , عشایر