دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۴

کاهش بارندگی‌ها تقاضای نهاده‌های دامی را بالا برد

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی یکی از علل کمبود و گرانی علوفه در استان را نبود بارندگی مناسب در سال جاری و فقر مراتع دانست.
کاهش بارندگی‌ها تقاضای نهاده‌های دامی را بالا برد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، محمدابراهیم ابراهیمی اظهار داشت: امسال توزیع نهاده‌های دامی یارانه‌ای در استان نسبت به سال‌ گذشته بیش از ۶۵ درصد رشد داشته است.
وی بارندگی کم و افزایش تقاضا را از علل کمبود نهاده‌ها عنوان کرد و افزود: در استان کمبود نهاده‌های دامی یارانه‌ای را داریم که این مشکل در سطح کشور هم وجود دارد و نیاز ۱۰۰ درصدی دام دامداران از این محل تامین نمی‌شود.

تحریم‌ها؛ سنگ راه واردات نهاده‌های دامی
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و وارداتی بودن نهاده‌های دامی، بخش دولتی در تامین به موقع نهاده‌های دامی با مشکلات زیادی مواجه است.
ابراهیمی تصریح کرد: قیمت نهاده‌های دامی در بازار آزاد نسبت به قیمت یارانه‌ای تفاوت زیادی دارد به همین خاطر مردم به دنبال تامین نیاز دام خود از این محل هستند.

کم‌بارشی و فقر مراتع، وضعیت را بدتر کرد
وی یکی از علل کمبود و گرانی علوفه در استان را نبود بارندگی مناسب در سال جاری و فقر مراتع ذکر کرد و گفت: در دو سال گذشته با غنی بودن مراتع بیش از ۷۰ درصد دام سبک از مراتع تغذیه می‌شدند که به دلیل فقر مراتع، مردم در فصل زایش دام مجبور به تعذیه دستی هستند.
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی عنوان داشت: قیمت هر کیلوگرم جو یارانه‌ای دو هزار و ۲۰۰ تومان است که نسبت به بازار آزاد اختلاف زیادی دارد و نهاده‌های دامی یارانه‌ای به صورت خام یا ترکیبی براساس تعداد واحد دامی، هویت‌گذاری و بین دام دامداران توزیع می‌شود.

تلاش می‌کنیم نهاده‌ها به دست دامداران واقعی برسد
ابراهیمی گفت: جهاد کشاورزی با نظارت دقیق بر نحو توزیع نهاده‌های دامی یارانه‌ای در تلاش است این نهاده‌ها به دست دامداران واقعی برسد.
وی تصریح کرد: دولت و مسئولان از مشکلات دامداران مطلع هستند و تمام تلاش خود را برای حل این مشکل به‌کار گرفته‌اند تا در حد توان دولت، در این فصل مشکل دامداران رفع شود.

افزایش نیاز به نهاده در فصل زمستان
سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: فصل زمستان، زمان زایش دام سبک استان است و نیاز دام به تغذیه دستی افزایش یافته که در صورت بارندگی مناسب در اوایل سال آینده نیاز دام دامداران به تغذیه دستی کاهش می‌یابد.
ابراهیمی اذعان داشت: فصل زمستان اوج نیاز دام به تغذیه دستی است و هر سال دامداران دچار مشکل کمبود و گرانی علوفه می‌شوند و در این فصل تقاضای نهاده دامی نسبت به عرضه بیشتر است.
وی افزود: کاهش شدید نزولات آسمانی، فقر مراتع و اختلاف شدید قیمت نهاده‌های دولتی با بازار آزاد باعث افزایش بیش از حد تقاضا برای دریافت نهاده‌های دامی یارانه‌ای شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۱۸۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , هواشناسی , بیرجند , خراسان جنوبی , بارندگی