دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۷
رییس سازمان جهانی بهداشت:

حجم دزهای توزیع شده از طریق کوواکس، فقط ۲ تا ۳ درصد از جمعیت کشورهای دریافت‌کننده است

در حالیکه کواکس سازوکاری برای دسترسی عادلانه به واکسن در جهان است، رئیس سازمان جهانی بهداشت می‌گوید حجم دزهای توزیع شده از طریق کواکس، فقط بین ۲ تا ۳درصد از جمعیت کشورها را پوشش می‌دهد.
حجم دزهای توزیع شده از طریق کوواکس، فقط ۲ تا ۳ درصد از جمعیت کشورهای دریافت‌کننده است
 
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، تدروس آدهانوم، رئیس سازمان جهانی بهداشت طی یک نشست خبری گفت: کواکس با همکاری سازمان جهانی بهداشت (WHO) و شرکای آن، بیش از ۲۰ میلیون دز واکسن کووید ۱۹ را به ۲۰ کشور تحویل داده است.
تلاشی جهانی وجود دارد که درصدد حصول اطمینان از دسترسی تمام کشور‌ها به واکسن کروناست. این طرح «کواکس» نامیده می‌شود و قصد دارد از ساخت و توزیع منصفانه‌ دو میلیارد دز واکسن کرونا تا پایان سال ۲۰۲۱ حمایت کند. 

ست برکلی، مدیرعامل اتحادیه‌ جهانی واکسن می‌گوید، کواکس بزرگ‌ترین تلاش بین‌المللی از زمان توافقنامه‌ اقلیمی پاریس محسوب می‌شود.
اولین کمپین‌های واکسیناسیون کووید ۱۹ در اوایل هفته گذشته در آفریقا با استفاده از دزهای ارائه شده توسط کواکس در غنا و ساحل عاج آغاز شد.

رئیس سازمان جهانی بهداشت همچنین اعلام کرد: کواکس طی این هفته ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دز واکسن به ۳۱ کشور دیگر تحویل می دهد.
با این حال، حجم دزهای توزیع شده از طریق کواکس هنوز نسبتاً کم است و فقط بین ۲ تا ۳ درصد از جمعیت کشورهایی که از طریق کواکس واکسن دریافت می‌کنند را پوشش می‌دهد.
وی همچنین بار دیگر فراخوان انتقال فناوری واکسن را از شرکت‌های صاحب امتیاز  به کسانی که می‌توانند آن را تولید کنند تکرار کرد.
کواکس می‌خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ مشارکت اقتصادی در دسترسی به واکسن‌های کووید ۱۹ عقب نخواهد ماند. 

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۱۸۱
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , کرونا , سازمان جهانی بهداشت , واکسن