پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۰
رئیس‌جمهور:

بیش از سال‌های گذشته باید در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنیم

رئیس جمهور با بیان اینکه منابع آبی که از آسمان در اختیار ما قرار می‌گیرد 50 درصد کاهش پیدا کرده، گفت: دوران بارش‌ها رو به اتمام است و همه ما باید امسال بیش از سال‌های گذشته نسبت به مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم.
بیش از سال‌های گذشته باید در مصرف آب و برق صرفه‌جویی کنیم
 
به گزارش گروه سیاسی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (پنجشنبه ۹ اردیبهشت) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملّی وزارت نیرو گفت: خوشحالیم امروز در شصت و پنجمین افتتاح پنجشنبه‌ها شاهد این هستیم که پنجاه و سومین سد ملی، پنجاهمین تسویه خانه و هشتاد و سومین تسویه خانه فاضلاب در دولت تدبیر و امید به ثمر نشسته است.

وی با تبریک میلاد امام حسن مجتبی(ع)، امام دوم را امام صلح و صبر نامید و گفت: امام حسن امامی بود که وحدت دنیای اسلام و حفظ جامعه اسلامی به دست مبارک او انجام شد و حفظ جامعه اسلامی از انحراف به دست برادر برومندش حضرت ابی عبدالله(ع) انجام شد که این دو عزیز موجب فجر جامعه اسلامی برای ما شیعیان و همه مسلمانان جهان هستند.
روحانی در ادامه گفت: بسیار خوشحالم که به طور منظم از آغاز سال ۹۹ هر هفته شاهد افتتاح‌های بسیار مهم بودیم و امروز هم شاهد افتتاح طرح‌ها و پروژه‌ها به ارزش ۲۶۰۰ میلیارد تومان از پروژه‌های مهم آب و برق هستیم.

وی با بیان اینکه مسئله آب برای ما بسیار مهم است، گفت: وقتی می‌گوییم سدی افتتاح می‌شود یا مرکز شیرین‌سازی در کنار دریا کارش را آغاز می‌کند و آب را در اختیار مردم قرار می‌دهد یا کیفیت آب با تسویه خانه بهبود پیدا می‌کند یا چرخش آب با تسویه خانه فاضلاب انجام می‌شود،‌به این معنی است که ما کشوری هستیم که همیشه با خشکسالی مواجه هستیم و ترسالی‌ها کوتاه مدت امّا خشکسالی‌ها طولانی است. امیدواریم خدای متعال این خشکسالی را برای طولانی مدت مقرر نفرموده باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه منابع آبی که از آسمان در اختیار ما قرار می‌گیرد 50 درصد کاهش پیدا کرده، گفت: دوران بارش‌ها رو به اتمام است و همه ما باید امسال بیش از سال‌های گذشته نسبت به مصرف آب و برق مراعات و صرفه جویی کنیم.
روحانی ادامه داد: سدهای ما مثل پارسال نیست. بسیاری از ظرفیت سدهای ما امروز خالی است و در بخش برق، نیروگاه‌های برق‌آبی ما مسلما امثال دچار مشکلاتی می شوند و ما باید ملاحظه بیشتری را داشته باشیم.

رییس جمهور افزود: در سال‌هایی که جنگ اقتصادی داشتیم (از سال ۹۷ به بعد) برخی از درآمدهای ما کم شد و به مرز قطع شدن رسید، اما یکسری درآمدهای دیگر به میدان آمدند و به ما کمک کردند. یعنی بخش پتروشیمی، فولاد به صحنه آمدند، در صادرات گاز و برق شرایط جدیدی را داشتیم، همچنین در زمینه فرآورده‌های نفتی توفیقاتی داشتیم و اینها مواردی بود که دشمن نمی‌توانست محاسبه کند.  
وی بیان کرد: مردم می‌دانند که قبل از دولت یازدهم، در بسیاری از فرآورده‌ها قدرت صادرات نداشتیم بلکه واردکننده بودیم، گازوئیل و بنزین، حتی گاز را در فصل زمستان وارد می کردیم اما امروز صادرکننده گازوئیل، بنزین، گاز و برق هستیم.

روحانی افزود: بنابراین ما توانستیم با شرایط جدید و تحولاتی که در کشور ایجاد شد، با اقدامات بسیار ارزشمندی که شرکت‌های دولتی و خصوصی در بخش‌های مختلف انجام دادند و با سرمایه‌گذاریی هایی که از پایان سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ در سایه اجرای برجام انجام دادیم.  
وی با بیان اینکه برجام درآمدهایی را در اختیار ما قرار دارد، گفت: در آن دوره  نفت ما قبل از برجام، یک میلیون بشکه در روز صادر می شد و قرار بود این رقم هر ۶ ماه ۲۰ درصد کاهش یابد.  

روحانی افزود: بعد از برجام صادرات نفت را به ۲ میلیون و ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز رساندیم و درآمدهای حاصل از این محل بخش بزرگی به صندوق توسعه ملی واریز شد و برای طرح‌های مهم سرمایه‌گذاری شد.  
رییس جمهوری گفت: اینکه امروز در برق، آب، تصفیه‌خانه، پتروشیمی و فولاد شاهد رشد هستیم علاوه بر ایثار و فداکاری مردم، شرکت‌های دانش بنیان که در این زمینه نقش داشتند مردم باید بدانند در اقتصاد بخش مهم سرمایه‌گذاری است و وقتی سرمایه نباشد نمی توانیم پروژه بزرگ اقتصادی افتتاح کنیم ولو اینکه علم و دانش و فناوری نو هم داشته باشیم.  

وی تاکید کرد: ما نیازمند سرمایه هستیم، برای اینکه به تولید برسانیم، تولید را به بازار برسانیم. البته باید توجه داشته باشیم که تولید بیش از نیاز داخلی باشد برای اینکه بازار صادرات را هم در اختیار بگیریم و در این بازار کمیت و کیفیت را ارتقا دهیم.  
روحانی ادامه داد: اگر بازار صادرات نباشد، نمی‌توانیم کمیت را افزایش دهیم برای اینکه ۸۰ میلیون جمعیت هستیم و اگر کالایی ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تولید کردیم به بازار صادرات نیاز داریم و این بازار به کمیت کمک می‌کند و در این شرایط تولید و اشتغال افزایش می‌یابد، قیمت کالا کاهش می‌یابد و در برابر صادرات چون در میدان رقابت دنیا هستیم کیفیت نیز افزایش می‌یابد.  

وی تصریح کرد: بنابراین بازار خارج بر کمیت و کیفیت تولید اصل است و اگر رونق و جهش تولید، حرکت بزرگ در تولید و اشتغال و درآمدهای ارزی می‌خواهیم باید بازار را توسعه دهیم و در زمینه برق نیز توانستیم بازارهای بیرون را در کنار تامین داخل نیز در اختیار داشته باشیم.  
رییس جمهور با اشاره به تولید برق تجدید پذیر در کشور یادآورشد: استفاده از باد و نیروگاه‌های بادی و خورشیدی برای ما مهم بود و تولید برق تجدیدپذیر ۸۰ درصد در دولت یازدهم و دوازدهم محقق شد.  وزارت نیرو از سال ۹۸ پویش الف ب ایران را شروع کرد و امسال در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دارد و وزیر نیرو اعلام کردند که این برنامه دولت دوازدهم نیست و تا پایان امسال نیز برنامه‌ریزی کردیم که هر هفته برنامه افتتاح داریم و این خیلی مهم است که وزارتخانه به فکر اتمام دولت نباشند و بحث کشور، ملت و نیازمندی‌ها را مدنظر قرار دهند.  

وی تاکید کرد: نباید بگوییم چون در این دولت هستیم باید فعال باشیم و با اتمام دولت وقت نباید فعالیتی داشته باشیم، بلکه هر فردی در حد توان برای مردم، سربلندی کشور تلاش کند.  
رییس جمهور گفت: سدهای افتتاح شده علاوه بر اینکه آب را تامین می‌کند، کشاورزی و صنعت را پشتیبانی می‌کند و زندگی مردم را حیات می‌بخشد در شرایط سیل هم مانع بزرگی است یعنی آب را با دبی بالا پشت سد تحویل می‌گیرد و با دبی قابل قبول در خروجی رها می‌کند و این برای حفظ بخشی از استان‌ها که به دلیل بارندگی‌ها دچار مشکل می‌شوند مهم است.  

روحانی ادامه داد: امروز سدی در بالارود اندیمشک افتتاح شد که یکی از وظایف آن این است که در شرایط سیلابی شدن منطقه می‌تواند از شهرستان اندیشمک و مزارع مردم حفاظت کنند.  
وی گفت: مردم بدانند با وجود همه مشکلاتی که در چهار سال اخیر به دلیل جنگ اقتصادی، شیوع بیماری کرونا بودیم مقایسه آمار و ارقام نشان می‌دهد امروز پنجاه و سومین تصفیه خانه آب را افتتاح کردیم در حالی که در کل تاریخ ۱۶۹ تصفیه خانه داریم و ۵۰ تصفیه خانه مربوط به این دولت است.  

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۲۸۷
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , رئیس جمهور , روحانی , ایران , صرفه جویی