شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۷

والدین و دانش آموزان نگران برگزاری امتحانات حضوری پایه‌های نهم و دوازدهم نباشند

برخی دانش آموزان و والدین نسبت به برگزاری امتحانات پایه نهم و دوازدهم که به صورت حضوری است نگرانند اما به گفته مسئولان جای نگرانی نیست و تصمیم نهایی درباره نحوه برگزاری امتحانات در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گرفته خواهد شد.
والدین و دانش آموزان نگران برگزاری امتحانات حضوری پایه‌های نهم و دوازدهم نباشند
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم، درحالی آمارهای رسمی حکایت از بحرانی‌ترشدن همه‌گیری ویروس منحوس در برخی نقاط از استان خراسان جنوبی دارند که فصل امتحانات پایان سال از راه رسیده و سیاست‌گذاری‌های مختلفی از سوی مسئولان مربوطه در نظام آموزشی  منطبق با شرایط همه‌گیری و حفظ سلامتی عمومی اتخاذ شده است.
این روزها در حالی مسئولان آموزش و پرورش کشور از حضوری شدن امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم خبر می‌دهند که احتمال ورود کرونای هندی و آفریقایی به یکی از نگرانی‌های جدی کشور تبدیل شده است.

با شیوع ناگهانی کرونا، بعد از سیستم‌های بهداشتی و درمانی، این نظام‌های آموزشی و تربیتی بودند که بیش از همه دستخوش تغییرات شدند و با شناخته شدن ابعاد مختلف ویروس کرونا، مسئولان آموزشی خود را در وسط بحرانی دیدند که مثل آن را حتی در جنگ‌ و انقلاب نیز تجربه نکرده بودند، زیرا هیچ یک از آن‌ها مانند شیوع کرونا این چنین بین دانش آموزان و معلمان فاصله ایجاد نکرده بود و مدارس را به تعطیلی نکشانده بود.

از یک سو تاخت و تاز ویروس کرونا و بحث حفظ سلامتی دانش آموزان و معلمان و از سوی دیگر موضوع مهم آموزش، وزارت آموزش و پرورش کشور را با چالش جدیدی به نام  آموزش مجازی روبرو کرد و حالا در طی چند روز گذشته زمزمه‌هایی مبنی بر حضوری شدن امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم به گوش می‌رسد و آن گونه که برخی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی از جمله بیرجند به رنگ قرمز تیره درآمده است وزارت آموزش و پرروش خبر از برگزاری آزمون‌های حضوری در پایه‌های نهم و دوازدهم را داده است.

حال برخی از دانش آموزان بیرجندی به همراه والدین خود نسبت به این موضوع گلایه دارند و خواستار برگزاری غیر حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم هستند.
آن گونه که یکی از دانش آموزان پایه دوازدهم در بیرجند به خبرنگار ما گفت: چرا برای همه پایه‌ها امتحان غیر حضوری نیست و فقط کلاس نهم و دوازدهم مستثنا شده است. 

احمدی با بیان اینکه در طول سال تحصیلی حتی یک ساعت تدریس حضوری برگزار نشده است و معلم دو فیلم می فرستاد و می گفت اشکالاتتان را بپرسید، افزود: حالا با این شیوه تدریس قرار است امتحان حضوری برگزار شود.
وی بیان کرد: اگر امتحان و درس بچه‌ها برای آموزش و پرورش اهمیت داشت هفته ای یا دو هفته ای یک بار و با شرایط بهداشتی، جلسه ای برای رفع اشکال بچه ها برگزار می‌شد. 

 امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم هم به صورت غیر حضوری برگزار شود 
یکی دیگر از والدین دانش آموزان هم با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش می‌توانست با برنامه‌ریزی دقیق تر امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم را هم به صورت غیر حضوری برگزار کند تا خانواده‌ها و دانش آموزان دغدغه نداشته باشند افزود: کافیست در سالن امتحانات تنها یکی از دانش آموزان ناقل این ویروس باشد بعد می‌دانید چه تعداد زیادی از دانش آموزان را درگیر می‌‌کند؟
اصغری افزود: از سویی دیگر دانش آموزان شاید یک سال است که همدیگر را ندیده اند حال بعد از این فاصله زمانی وقتی همدیگر را مشاهده کنند ناخودآگاه باهم دست می‌دهند و یا هم همدیگر را در آغوش می گیرند که باز هم هر احتمال خطری را می‌توان پیش بینی کرد.

 والدین نگران نباشند 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز با اشاره به دغدغه‌های مطرح شده از سوی برخی والدین و دانش آموزان استان مبنی بر آزمون حضوری پایه‌های نهم و دوازدهم اظهار داشت: اولویت دو وزارتخانه بهداشت و آموزش و پرورش در برگزاری امتحانات حضوری، سلامت دانش آموزان است و والدین نگران این موضوع نباشند.

محمد دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه تصمیم نهایی مبنی بر نحوه برگزاری امتحانات امروز در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گرفته می‌شود، گفت: این تصمیم حتما با در نظر گرفتن سلامت دانش آموزان و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است.
وی افزود: تجمعاتی که با هدف اعتراض به برگزاری حضوری امتحانات انجام می‌شود، بیشتر جای نگرانی دارد که می‌تواند عامل انتقال عفونت و ویروس کرونا باشد.

وی با بیان اینکه این تجمعات، خیلی خطرناک‌تر از آزمونی است که قرار است با رعایت نکاتی مانند فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شود، بیان کرد: اما در نهایت تصمیم درباره نحوه برگزاری امتحانات در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گرفته خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: با توجه به این که آزمون‌های زیادی از جمله کنکور در مدت زمان شیوع کرونا به بهترین نحو و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شده، برای برگزاری امتحانات نوبت دوم هم به صورت حضوری جای نگرانی برای والدین و همچنین دانش آموزان وجود ندارد.

 ورود محموله 14 هزار دوزی واکسن کرونا به استان
دبیر ستاد دانشگاهی کنترل و پیشگیری از ویروس کرونا در خراسان جنوبی نیز به خبرنگار ما گفت: این محموله قرار است به سالمندان بالای 80 سال ، معلولان کم توان ذهنی تحت حمایت بهزیستی و توان بخشی‌ها تزریق شود. 
غلامرضا شریف زاده از توزیع واکسن‌ها از امروز در شهرستان‌ها خبرداد و افزود: از ابتدای شروع واکسیناسیون 10 هزار و 700 نفر از افراد واجد شرایط واکسینه شدند و دو هزار و 100 نفر هم مرحله دوم تزریق آن ها انجام شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۹۲۹۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , آموزش و پرورش , کرونا , مدارس , امتحانات