ساخت و ساز غیرمجاز در حریم رودخانه‌ها خسارت سیل را مضاعف می‌کند

18 ارديبهشت 1400 ساعت 13:18

فرماندار خوسف گفت: ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر رودخانه‌ها و تصرف این اراضی یکی از معضلاتی است که خسارت سیل را دوچندان می‌کند که خواستار برخورد قانونی با این افراد متصرف هستیم.


به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، محمدعلی آخوندی اظهار کرد: با توجه به ماهیت رگباری بارش‌های باری و خسارت‌های ناشی از این بارش‌ها بیشتر است که آمادگی بیش از بیش دستگاه های امدادی و خدماتی را می‌طلبد.
وی با اشاره به اینکه در مواقع بحرانی نقش و اهمیت کارهای پیشگیرانه توسط مردم بسیار حایز اهیمت است، افزود: اقدامات پیشگیرانه توسط مردم  دستگاه‌های اجرایی در بحث خسارت‌های مادی و معنوی کاهش می‌دهد.

وی گفت: در پی بارش‌های چند روز اخیر ۷۵ میلیارد ریال به بخش‌های مختلف از کشاورزی، باغداری، دامداری، شبکه های آب شرب، برق و مسیر های روستایی خسارت وارد شده است.
فرماندار خوسف خاطرنشان کرد: ایجاد خسارت به ۱۰ واحد مسکونی در روستای صمدآباد بخش جلگه ماژان، تلف شدن ۱۸۰ راس گوسفند، و خسارت به مزارع کشاورزی به  میزان  ۵۰ هکتار و خسارت به باغات در مساحت ۷۰ هکتار از دیگر خسارت های وارد شده به بخش‌های مختلف است.

آخوندی با اشاره به اینکه بیشترین خسارت به بخش کشاورزی و دامداری شهرستان وارد شده است، خاطرنشان کرد: ۳۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال میزان خسارت ها به بخش‌های کشاورزی و دامداری شهرستان بوده است.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۵ درصد جمعیت شهرستان در مناطق عشایری ساکن هستند، تصریح کرد: راه‌های دسترسی مناطق عشایری به میزان یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر که بخش اعظم این راه‌ها نیاز به تیغ زنی و ریگلاژ دارد.

آخوندی با اشاره به اینکه خوسف به دلیل بسیار از زیرساخت‌های امدادی در مواقع ضروری وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در بحث تامین اعتبارات جهت تجهیز دستگاه‌های اجرایی باید ادارات کل اعتبار ویژه برای این شهرستان در نظر بگیرند و در شهرستان نیز به این بخش توجه ویژه‌ای خواهد شد.
وی ادامه داد: در بحث مدیریت بحران امکانات و تجهیزات وآماده و به روز بودن این امکانات نیز بسیار مهم است و می‌طلبد که دستگاه‌های اجرایی مرتبط امکانات و تجهیزات دستگاه ذیربط خود را احصا کنند تا در صورت کمبود امکانات بتوانند قبل از وقوع بحران نسبت به رفع کمی وکاستی‌های موجود اقدام کنند.

فرماندار خوسف، نقش مردم و ایجاد اقدامات پیشگیرانه را در مواقع بحرانی بسیار ضروری دانست و افزود: در سیلاب اخیز با بی احتیاطی یک راننده با خودروی پراید با ۴ نفر سرنشین بدون توجه به هشدارها داده شده قصد عبور از مسیر رودخانه در مسیر روستاهای تقاب و فخرآباد داشته است که با حضور به موقع نیروهای امدادی جلوی خسارت های مادی و جانی گرفته شد.

آخوندی اظهار کرد: با توجه به ارائه هشدارهای داده شده توسط ستاد مدیریت بحران باید آمادگی دستگاه‌های اجرایی متناسب با وضعیت هشدار ارایه شده توسط این نهاد باشد و در مواقع بحرانی از همه ظرفیت‌های موجود برای کاهش خسارت‌ها احتمالی استفاده شود.
فرماندار خوسف، ساخت و سازهای غیرمجاز در مسیر رودخانه‌ها و تصرف این اراضی را یکی از معضلات در این زمینه دانست و خواستار برخوردهای قانونی با این افراد شد.

وی ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه از جمله اطلاع رسانی به موقع و پیش‌بینی‌های سریع و دقیق، لایروبی رودخانه‌ها و هدایت و جمع‌آوری آب‌های سطحی، آمادگی ناوگان امدادی و خدمات رسان برای وقوع سیلاب‌های احتمالی باید به صورت جد پیگیری شود و دستگاه های اجرایی و شهرداریها و دهیاری‌ها در این زمینه نقش پررنگی دارند.
وی خاطرنشان کرد: به موازات تقویت آمادگی‌ها باید با استفاده از توانمندی مردمی و استفاده از ظرفیت دهیاران و نسبت به آگاهسازی
ساکنان روستایی و افرادی که در مناطق پرخطر زندگی می‌کنند، اقدام شود.

انتهای پیام/4


کد مطلب: 29297

آدرس مطلب: http://www.KhorasanTime.ir/fa/doc/news/29297/ساخت-ساز-غیرمجاز-حریم-رودخانه-ها-خسارت-سیل-مضاعف-می-کند

خراسان تایم
  http://www.KhorasanTime.ir