چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۵۸
یادداشت اختصاصی خراسان تایم - امیرحسین کاظمی

مسئولان نسبت به تکلیف الهی اقدام نمایند

تکلیف یعنی اینکه به مرحله‌ای رسیده اید که این قابلیّت را پیدا کرده که خدای متعال با او حرف بزند. تکلیف یعنی مأموریّتی که خدای متعال به شما میدهد
مسئولان نسبت به تکلیف الهی اقدام نمایند
 
امروز مقام معظم رهبری با جمعی از نوجوانانی که به سن تکلیف رسیده بودند دیدار داشته و در جمله ای خطاب به آنها فرمودند: "از همین روزها و ماه‌هایی که تشرّف به تکلیف پیدا کرده‌اید، رابطه‌ی خودتان را با خدای متعال مستحکم کنید"

تحلیل این جمله بدین گونه میسر است: اول آنکه یک نوع وظیفه ای متوجه خود نوجوانان است که باید اسباب این رابطه معنوی را فراهم آورند؛ در مرتبه بعدی خانواده ها نیز بایستی در این جهت اقدام نمایند و در مرتبه سوم مسئولان استانی باید با برنامه ریزی درست نسبت به این مهم تلاش های مجاهدانه ای داشته باشند چرا که اگر نسبت به این امر بی توجهی بشود ای بسا همان حادثه ای که گریبان غرب را گرفته است برای جامعه ما نیز  اتفاق بیافتد و جوانان این کشور رابطه مستحمی با پروردگار خویش نداشته باشند که در این مشکلات بعدی گریبان آنها و کشور را خواهد گرفت.
در این زمینه راهکارهایی وجود دارد که مسئولان می توانند نسبت به اجرایی کردن آنها برنامه ریزی های صحیحی داشته باشند:

1-  برگزاری جشن تکلیف مخصوص پسران در مدارس و مساجد محل 
2-  برگزاری کارگاهی در جهت آموزش های لازم دوران تکلیف قبل از به تکلیف رسیدن دانش آموزان
3-  برگزاری مسابقات سالانه مخصوص نوجوانانی که به سن تکلیف می رسند.
در زمینه 3 مورد بالا و موارد اجرایی دیگر توجه به چند نکته مهم است؛ از جمله اینکه جشن های تکلیف بیشتر باید بر روی محتوا تکیه داشته باشد تا شادی و نشاط؛ البته برای بوجود آوردن شادی و نشاط کافی می توان از مسابقه و اهدای جوایز استفاده نمود اما آنچه که مهم است توجه به محتوای آموزشی قوی به دانش آموزانی است که در سن تکلیف قرار می گیرند.

نکته بعدی این است که چه مواردی را باید به دانش آموزان در سن تکلیف آموخت؛
رهبری فرمودند: "جشن تکلیف یعنی اینکه نوجوان به مرحله‌ای رسیده که این قابلیّت را پیدا کرده که خدای متعال با او حرف بزند. تکلیف یعنی مأموریّتی که خدای متعال به شما میدهد"

اگر این جمله را تحلیل کنیم بدین نتیجه می رسیم که برای دانش آموزانی که به سن تکلیف می رسند یک دوره آموزش شیطان شناسی بایدبرگزار کرد چرا که تکلیف یعنی قابلیت برای پذیرش ماموریت الهی و لذا شیطان تمامی همت خود را به کار می گیرد تا این ماموریت انجام نگیرد.

رهبری در ادامه فرمودند: " بهترین راه ارتباط با خدا، در درجه‌ی اوّل همین نمازی است که می خوانید. از همین حالا، از همین دوران آغاز تکلیف سعی کنید نماز را با توجّه بخوانید."
 
نکته ای که در این بیان رهبری باید به آن توجه داشت برگزای با شکوه نمازهای جماعت در همه مقاطع تحصیلی حتی دوره ابتدایی می باشد و در این جهت مسئولین مربوطه باید تدابیر لازم را بیاندیشند و به بهانه های مختلفی دانش آموزان را باه نماز دعوت کنند.

چرا بانک های به آنهایی که در بانک سرمایه گذاری می کنند جوایز کلانی را اهدا می کنند اما مسئولان برای معنویت دانش آموزان حاضر به اهدای جوایز نیستید.
به اعتقاد نگارنده این گفته که برای نماز و مسائل معنوی خود فرد باید عاشقانه اقدام نماید و ما در جهت تشویق او وظیفه ای نداریم سخنی است از زبان شیطان.
بهتر است با هدایا و جوایزی مناسب و نه خیلی گران قیمت او را به معنویت دعوت سپس با اقدامات درست او را عاشق و دلباخته پروردگار نماییم...
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۲۸
کلمات کليدی: رهبری ، دیدار ، دانش آموزان ، رابطه ، پروردگار