سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۰
یادداشت روز|

احوال ثبت در روز ثبت‌احوال

مهم‌ترین مشکل این روزهای مردم که مرتبط با این سازمان است، انتظار طولانی مدت و بعضا حتی یک‌سال و نیمه برای دریافت کارت هوشمند ملی است که گویا فعلا مشکلی لاینحل است آن هم برای مدت نامعلوم!
احوال ثبت در روز ثبت‌احوال
 
به شخصه از همان اوایل نوجوانی این سوال که "لزوم داشتن شناسنامه چیست" همیشه در ذهنم بود. اصلا قبل از شناسنامه، چه چیزی گویای هویت مردم بوده و اینکه چرا ثبت این وقایع برای کشور ضروری است؟ البته که همین سوالات، اهمیت نامگذاری روزی تحت عنوان "ثبت احوال" را برایم آشکارکرد.

از پدربزرگم شنیده بودم در گذشته مردم براساس آداب و اعتقادات خود، تاریخ ولادت را روی جلد قرآن و تاریخ وفات را روی سنگ قبر می‌نوشتند و این نشان‌دهنده اهمیت این موضوع از دیرباز است که روز به روز با گسترش علم و دانش، افزایش جمعیت، نوسازی و مدرنیزاسیون نیاز به تشکیل سازمانی برای ثبت وقایع حیاتی محسوس بود؛ در اوایل تاسیس، این تشکیلات، اداره سجل احوال نام گرفت و بعدها با تغییر و بازنگری وظایف به اداره ثبت احوال تغییرنام پیداکرد‌.

سوم دی‌ماه به عنوان روزملی ثبت‌احوال، یادآور گذشته‌ای پرتلاش و نویدبخش آینده‌ای روشن و رویدادی ماندگار برای خانواده بزرگ ثبت‌احوال در وزارت کشور است که با صدور اولین شناسنامه به نام خانم فاطمه ایرانی در سال 1297، پایه‌گذاری شده و روند جدیدی در زندگی اجتماعی ملت ایران آغاز کرده‌است.

 قطعا ثبت احوال یکی از دستگاه‌های مهم آماری و حکومتی است، چرا که با زندگی مردم مرتبط است و ثبت چهار واقعه مهم زندگی، ازجمله زاد و ولد، مرگ و میر، ازدواج و طلاق را برعهده دارد و منبع مهمی برای آمار جمعیتی و کمک‌کننده به مسئولین جهت تصمیم‌گیری است.

هرچند ثبت احوال هم این روزها با چالش‌های بزرگی روبروست که امیدواریم به زودی و با درایت مسئولین حل شود. به نظر، مهم‌ترین مشکل این روزهای مردم که مرتبط با این سازمان است، انتظار طولانی مدت و بعضا حتی یک‌سال و نیمه برای دریافت کارت هوشمند ملی است که گویا فعلا مشکلی لاینحل است آن هم برای مدت نامعلوم!

امیدواریم مسئولین بادرایت استانی و کشوری به خوبی بر این معضل مردمی فائق آیند و به امید روزی که جوانان توانمند کشورمان در ساخت این تکنولوژی سرآمد شده و نیازمند غیر نباشیم...

س. گنجی- خراسان‌تایم

 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۰۷۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , ثبت احوال , کارت ملی هوشمند , شناسنامه